Jak czytać wyniki badań laboratoryjnych
Nr zlecenia – jest to numer identyfikacyjny pacjenta, umieszczony pod kodem kreskowym, którym oklejony jest materiał i skierowanie. Do tego numeru w naszym laboratorium przypisane są dane pacjenta (imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia, ewentualnie adres, zlecone badania oraz datę przyjęcia zlecenia). Umożliwia on szybkie odnalezienie wyniku.
Badanie – w tej kolumnie umieszczony jest wykaz badań zleconych pod danym numerem zlecenia. Należy pamiętać, że jedno badanie może składać się z kilku parametrów (np.: morfologia).
Wynik – jest to wyrażona liczbowo, za pomocą symboli (+/-) lub opisowo wartość oznaczenia. Warto pamiętać, że wynik „pozytywny” badania na obecność czynnika chorobotwórczego nie oznacza pozytywnego stanu zdrowia, a wręcz przeciwnie, jest stwierdzeniem infekcji.
Jednostka – pokazuje w jakich jednostkach wyrażony jest wynik. Należy mieć na uwadze fakt, że różne laboratoria mogą używać różnych jednostek dla tych samych parametrów, co może być uwarunkowane np.: inną metodą oznaczenia.
Min./Max. - dla parametrów ilościowych, dających się przedstawić liczbowo, są to wartości wyznaczające przedział, w którym powinna znaleźć się wartość prawidłowa wyniku. Wszelkie odstępstwa od tych wartości przedstawione są w kolumnie NORMA.
Norma – w tej kolumnie przedstawione są następujące symbole:
H – informuje o przekroczeniu wartości MAX dla danego parametru.
L – informuje o tym, że wartość danego parametru znajduje się poniżej wartości MIN.
~ - informuje o tym, że nasz wynik znajduje się w przedziale wartości prawidłowych (przedział MIN.-MAX.)