• 602237197
  • 888055054
  • Pn. - Pt. 11:00 - 18:00 | Bydgoszcz - Toruń

Przygotowanie do badań

Pacjent przed pobraniem materiału nie powinien przyjmować pokarmów oraz płynów przez co najmniej 12 godzin.
ico-naczczo.png
Nie spożywaj posiłków przez 12h. Musisz być na czczo.
ico-picie.png
Staraj się nie spożywać plynów. Możesz wypić niewielką ilość wody.
ico-gym.png
Unikaj wysiłku fizycznego.
ico-drink.png
Dzień przed badaniem nie spożywaj alkoholu.

Na pobranie krwi nie powinny zgłaszać się osoby:

  • w okresie głodzenia lub przyjmowania obfitych posiłków;
  • w okresie miesiączki;
  • po nieprzespanej nocy;
  • po intensywnym wysiłku fizycznym;
  • po spożyciu alkoholu.

W dniu badania przed pobraniem krwi:

  • należy odpocząć w pozycji siedzącej;
  • nie należy przyjmować leków, przy czym decyzja o odstawieniu leków powinna być bezwzględnie skonsultowana z lekarzem.

Przed badaniem

krew2.png

KREW

W celu wykonania większości podstawowych oraz specjalistycznych badań laboratoryjnych konieczne jest pobranie krwi z żyły. Najczęściej jest to żyła zgięcia łokciowego, jednak pobrania z żył umiejscowionych na przedramieniu czy grzbiecie dłoni nie stanowią błędu i gwarantują uzyskanie równie miarodajnego materiału do badania. Zaleca się pobieranie w godzinach porannych celem uzyskania poprawnej interpretacji wyników. Należy powstrzymać się od jedzenia na 12 godzin przed badaniem oraz picia kawy czy herbaty rano. Dopuszczalne jest wypicie jedynie niewielkiej ilości wody jeśli jest taka konieczność. Dnia poprzedzającego nie należy pić alkoholu oraz ograniczyć wysiłek fizyczny. Ponadto przed pobraniem nie przyjmować leków.

Dzieci – w przypadku małych pacjentów możliwe jest wykonanie części badań z krwi włośniczkowej po nakłuciu palca co często wiąże się z mniejszym stresem, jednak uzyskanie wymaganej objętości materiału może wymagać więcej czasu niż w przypadku pobrania z żyły. Sposób pobrania jest ustalany indywidualnie podczas wizyty. Mając na uwadze dobro najmłodszych polecamy odpowiednie przygotowanie dziecka i w zależności od wieku odpowiednie wyjaśnienie celu badania. Można w tym celu również posłużyć się bajką Mirosławy Lis - "Igiełka Tusia"
kal.png

KAŁ

Materiał do badań pobiera się do jednorazowych specjalnych pojemników, za pomocą umieszczonej w nich łopatki w ilości odpowiadającej wielkości orzecha laskowego. Pojemnik należy szczelnie zamknąć i zabezpieczyć woreczkiem foliowym. Próbkę do czasu dostarczenia do laboratorium należy przechowywać w temperaturze lodówki.

Laboratorium nie przyjmuje kału pobranego w nadmiarze oraz do innych pojemników (butelki, słoiki itp.).
urine.png

MOCZ

Przed pobraniem moczu konieczny jest zakup jednorazowego pojemniczka w Aptece. Do badań mikrobiologicznych (posiew moczu) należy kupić pojemnik jałowy. Do badania zaleca się wykorzystanie pierwszej porcji moczu po nocnym spoczynku z tzw. Środkowego strumienia. Po przebudzeniu należy umyć okolice cewki moczowej, oddać pierwszy strumień moczu do ubikacji i dopiero wówczas napełnić pojemniczek (około 30-50 ml) po czym ewentualną nadwyżkę ponownie oddać do ubikacji.

W trakcie pobierania nie dotykać wnętrza kubeczka a po napełnieniu szczelnie zamknąć przy pomocy nakrętki. Jeśli do chwili przekazania próbki naszemu pracownikowi minie więcej niż 2 godziny pojemnik należy umieścić w lodówce.

Laboratorium nie przyjmuje moczu pobranego do innych pojemników (butelki, słoiki itp.). W przypadku wykonywania badania moczu u małych dzieci dopuszczalne jest pobranie moczu do specjalnych woreczków (dostępne w aptekach).
wymaz.png

WYMAZ

Wymazy do badań mikrobiologicznych w laboratorium pobiera lekarz. 

Szczególnie istotne jest przygotowanie się pacjenta do badania „wymazu z gardła”.

W celu uzyskania materiału o wysokiej przydatności diagnostycznej prosimy pamiętać o powstrzymaniu się od picia i jedzenia przed pobraniem, a także od mycia zębów. Spożycie posiłku czy umycie zębów może w niektórych przypadkach spowodować wystąpienie fałszywie ujemnych wyników.

Ważne!

W przypadku zażycia jakichkolwiek leków (leki stosowane w chorobach przewlekłych, suplementy diety, preparaty ziołowe), spożycia jakichkolwiek pokarmów lub płynów przed pobraniem materiału do badań należy poinformować o tym personel pobierający materiał.
Należy także uprzedzić osobę pobierającą o omdleniach mogących wystąpić podczas pobrania krwi.

Labdrive.pl

Badania laboratoryjne w Twoim domu. Przyjedziemy do Twojego domu, firmy czy biura, na miejscu pobieramy materiał który jest przekazywany do laboratorium Vitalabo.
Wyniki większości badań sprawdzisz już tego samego dnia.

Aktualności

©2023 Labdrive.pl - Vitalabo Laboratoria Medyczne

Szukaj